Meble z funkcją spania

Wielokrotnie na forach internetowych znalazłam wątki traktujące o wykorzystaniu mebli wypoczynkowych do spania. Jeżeli przyjrzymy się specyfikacji większości z nich to zauważymy, że producenci w większości zastrzegają sobie, że dostępna w meblach funkcja spania jest przystosowana do wykorzystania okazjonalnego, a co za tym idzie nie może służyć jako mebel stricte sypialniany (zamiennik łóżka). Poniżej przygotowana została lista opisująca poszczególne mechanizmy wykorzystywane w tego rodzaju meblach, kolejność prezentacji poszczególnych mechanizmów koreluje z jakością spania zaczynając od najsłabszego rozwiązania.

  • Sedak , najczęściej wykorzystywany w sofach, jest mechanizmem przypominającym tym ,który jest wykorzystywany w łóżkach polowych, całość konstrukcji to rama, z reguły z aluminium, do której przymocowane są sprężyny lub listwy a na nich cienki materac.
  • System wózek – wysuwana skrzynia na którą rozkłada się materac. Powierzchnia spania tworzona jest przez trzy elemnty, mało wygodny sposób rozkładania, z reguły nieduża skrzynia na pościel.
  • Przewracany bok – to rozwiązanie pozwala na uzyskanie wygodnej powierzchni spania, pojemnik na pościel jest stosunkowo duży a sposób rozkładania prosty i szybki, spotykany z reguły w kanapach rozkładanych.
  • Klick-Klack – wykorzystywany w wersalkach, które należą do mebli najlepiej sprawdzających się jako alternatywa dla łóżka, stosunkowo proste rozkładanie, duża skrzynia na pościel, powierzchnia jest jednolita z podziałem wzdłużnym.